OCTOBER TERM, 2002
Syllabus
CLAY
v. UNITED STATES
CERTIORARI TO THE UNITED STATES COURT OF APPEALS FOR THE SEVENTH
CIRCUIT
No. 01-1500. Argued January 13, 2003-Decided March 4, 2003
Petitioner Clay was convicted of arson and a drug offense in
Federal District Court. The Seventh Circuit affirmed his
convictions on November 23, 1998, and that court's mandate issued
on December 15, 1998. Clay did not file a petition for a writ of
certiorari. The time in which he could have done so expired 90 days
after entry of the Court of Appeals' judgment and 69 days after
issuance of its mandate. One year and 69 days after the Court of
Appeals issued its mandate, and exactly one year after the time for
seeking certiorari expired, Clay filed a motion for postconviction
relief under 28 U. S. C. § 2255. Such motions are subject to a
one-year time limitation that generally runs from "the date on
which the judgment of conviction becomes final." § 2255, ~ 6(1).
Relying on Circuit precedent, the District Court stated that when a
federal prisoner does not seek certiorari, his judgment of
conviction becomes final for § 2255 purposes upon issuance of the
court of appeals' mandate. Because Clay filed his § 2255 motion
more than one year after that date, the court denied it as time
barred. The Seventh Circuit affirmed.
Held: For the purpose of starting the clock on § 2255's
one-year limitation period, a judgment of conviction becomes final
when the time expires for filing a petition for certiorari
contesting the appellate court's affirmation of the conviction. pp.
527-532.
(a) Finality has a long-recognized, clear meaning in the
postconviction relief context: Finality attaches in that setting
when this Court affirms a conviction on the merits on direct review
or denies a petition for a writ of certiorari, or when the time for
filing a certiorari petition expires. See,
e. g., Gaspari v.
Bohlen, 510 U.
S. 383, 390. Because the Court presumes "that Congress expects
its statutes to be read in conformity with this Court's
precedents,"
United States v.
Wells, 519 U. S. 482, 495, the
Court's unvarying understanding of finality for collateral review
purposes would ordinarily determine the meaning of "becomes final"
in § 2255. Pp. 527-528.
(b) Supporting the Seventh Circuit's judgment, the Court's
invited
amicus curiae urges a different determinant, relying
on verbal differences between § 2255 and § 2244(d)(I), which
governs petitions for federal habeas corpus by state prisoners.
Where § 2255, ~ 6(1), refers simply to "the date on which the
judgment of conviction becomes final,"
523
§ 2244(d)(1)(A) speaks of "the date on which the judgment became
final by the conclusion of direct review or the expiration of the
time for seeking such review." When "Congress includes particular
language in one section of a statute but omits it in another
section of the same Act, it is generally presumed that Congress
acts intentionally and purposely in the disparate inclusion or
exclusion."
Russello v.
United States, 464 U. S. 16,
23. Invoking the maxim recited in
Russello, amicus asserts
that "becomes final" in § 2255, ~ 6(1), cannot mean the same thing
as "became final" in § 2244(d)(1)(A); reading the two as
synonymous,
amicus maintains, would render superfluous the
words "by the conclusion of direct review or the expiration of the
time for seeking such review"words found only in the latter
provision. If § 2255, ~ 6(1), explicitly incorporated the first of
§ 2244(d)(1)(A)'s finality formulations, one might indeed question
the soundness of interpreting § 2255 implicitly to incorporate §
2244(d)(1)(A)'s second trigger as well. As written, however, § 2255
leaves "becomes final" undefined.
Russello hardly warrants a
decision that would hold the § 2255 petitioner to a tighter time
constraint than the petitioner governed by § 2244(d)(1)(A). An
unqualified term,
Russello indicates, calls for a reading
surely no less broad than a pinpointed one. Moreover, one can
readily comprehend why Congress might have found it appropriate to
spell out the meaning of "final" in § 2244(d)(1)(A) but not in §
2255. Section 2244(d)(1) governs petitions by state prisoners. In
that context, a bare reference to "became final" might have
suggested that finality assessments should be made by reference to
state-law rules. Those rules may differ from the general federal
rule and vary from State to State. The qualifying words in §
2244(d)(1)(A) make it clear that finality is to be determined by
reference to a uniform federal rule. Section 2255, however, governs
only petitions by federal prisoners; within the federal system
there is no comparable risk of varying rules to guard against. Pp.
528-531.
(c) Section 2263-which prescribes a limitation period for
certain habeas petitions filed by death-sentenced state
prisoners-does not alter the Court's reading of § 2255. First,
amicus' reliance on § 2263 encounters essentially the same
problem as does his reliance on § 2244(d)(1)(A):
Section 2255, ~ 6(1), refers to neither of the two events that §
2263(a) identifies as possible starting points for the limitation
period-"affirmance of the conviction and sentence on direct review"
and "the expiration of the time for seeking such review." Thus,
reasoning by negative implication from § 2263 does not justify the
conclusion that § 2255, ~ 6(1)'s limitation period begins to run at
one of those times rather than the other. Second, § 2263(a) ties
the applicable limitation period to "affirmance of the conviction
and sentence," while § 2255, ~ 6(1), ties the limitation period to
the date when "the judgment of conviction becomes
524
final." "The
Russello presumption ... grows weaker with
each difference in the formulation of the provisions under
inspection."
Columbus v.
Ours Garage &
Wrecker
Service, Inc., 536 U. S. 424, 435-436.
Pp. 531-532.
30 Fed. Appx. 607, reversed and remanded.
GINSBURG, J., delivered the opinion for a unanimous Court.
Thomas C.
Goldstein, by appointment of the Court,
537 U. S. 808, argued the cause for petitioner. With him on the
briefs was
Amy Howe.
Matthew D. Roberts argued the cause for the United States. With
him on the briefs were Solicitor General Olson, Assistant Attorney
General Chertoff, and Deputy Solicitor General Dreeben.
David W DeBruin, by invitation of the Court, 536 U. S.
974, argued the cause and filed a brief as
amicus curiae in
support of the judgment below. With him on the brief was
Elaine J.
Goldenberg.
JUSTICE GINSBURG delivered the opinion of the Court.
A motion by a federal prisoner for postconviction relief under
28 U. S. C. § 2255 is subject to a one-year time limitation that
generally runs from "the date on which the judgment of conviction
becomes final." § 2255, ~ 6(1). This case concerns the starting
date for the one-year limitation. It presents a narrow but
recurring question on which courts of appeals have divided: When a
defendant in a federal prosecution takes an unsuccessful direct
appeal from a judgment of conviction, but does not next petition
for a writ of certiorari from this Court, does the judgment become
"final" for postconviction relief purposes (1) when the appellate
court issues its mandate affirming the conviction, or, instead, (2)
on the date, ordinarily 69 days later, when the time for filing a
petition for certiorari expires?
In accord with this Court's consistent understanding of finality
in the context of collateral review, and the weight of lower court
authority, we reject the issuance of the appellate
525
court mandate as the triggering date. For the purpose of
starting the clock on § 2255's one-year limitation period, we hold,
a judgment of conviction becomes final when the time expires for
filing a petition for certiorari contesting the appellate court's
affirmation of the conviction.
I
In 1997, petitioner Erick Cornell Clay was convicted of arson
and distribution of cocaine base in the United States District
Court for the Northern District of Indiana. On November 23, 1998,
the Court of Appeals for the Seventh Circuit affirmed his
convictions. That court's mandate issued on December 15, 1998. See
Fed. Rules App. Proc. 40(a)(1) and 41(b) (when no petition for
rehearing is filed, a court of appeals' mandate issues 21 days
after entry of judgment). Clay did not file a petition for a writ
of certiorari. The time in which he could have petitioned for
certiorari expired on February 22, 1999, 90 days after entry of the
Court of Appeals' judgment, see this Court's Rule 13(1), and 69
days after the issuance of the appellate court's mandate.
On February 22, 2000-one year and 69 days after the Court of
Appeals issued its mandate and exactly one year after the time for
seeking certiorari expired-Clay filed a motion in the District
Court, pursuant to 28 U. S. C. § 2255, to vacate, set aside, or
correct his sentence. Congress has prescribed "[a] i-year period of
limitation" for such motions "run[ning] from the latest of" four
specified dates. § 2255, ~ 6. Of the four dates, the only one
relevant in this case, as in the generality of cases, is the first:
"the date on which the judgment of conviction becomes final." §
2255, ~ 6(1).
Relying on Gendron v. United States,
154 F.3d
672, 674 (CA7 1998) (per curiam), the District Court stated
that "when a federal prisoner in this circuit does not seek
certiorari ... , the conviction becomes 'final' on the date the
appellate court issues the mandate in the direct appeal." App. to
Pet. for Cert. 8a. Because Clay filed his § 2255 mo-
526
tion more than one year after that date, the court denied the
motion as time barred.
The Seventh Circuit affirmed. That court declined Clay's
"invitation to reconsider our holding in
Gendron," although
it acknowledged that
Gendron's "construction of section 2255
represents the minority view." 30 Fed. Appx. 607, 609 (2002).
"Bowing to
stare decisis," the court expressed "reluctan[ce]
to overrule [its own] recently-reaffirmed precedent without
guidance from the Supreme Court."
Ibid.
The Fourth Circuit has agreed with
Gendron's
interpretation of § 2255. See
United States v.
Torres, 211 F.3d
836, 838-842 (2000) (when a federal prisoner does not file a
petition for certiorari, his judgment of conviction becomes final
for § 2255 purposes upon issuance of the court of appeals'
mandate). Six Courts of Appeals have parted ways with the Seventh
and Fourth Circuits. These courts hold that, for federal prisoners
like Clay who do not file petitions for certiorari following
affirmance of their convictions, § 2255's one-year limitation
period begins to run when the defendant's time for seeking review
by this Court expires.1 To secure uniformity in the application of
§ 2255's time constraint, we granted certiorari, 536 U. S. 957
(2002), and now reverse the Seventh Circuit's judgment.2
1 See
Derman v.
United States, 298 F.3d
34, 39-42 (CA1 2002);
Kapral v.
United States,
166 F.3d
565, 567-577 (CA3 1999);
United States v.
Gamble,
208 F.3d
536, 537 (CA5 2000)
(per curiam); United States v.
Garcia, 210 F.3d
1058, 1059-1061 (CA9 2000);
United States v.
Burch, 202 F.3d
1274, 1275-1279 (CAW 2000);
Kaufmann v.
United
States, 282 F.3d
1336, 1337-1339 (CAll 2002).
2 Agreeing with the position advanced by the majority of the
courts of appeals that have ruled on the question, the United
States joins petitioner Clay in urging that Clay's § 2255 motion
was timely filed. We therefore invited David W. DeBruin to brief
and argue this case, as
amicus curiae, in support of the
Seventh Circuit's judgment. Mr. DeBruin's able advocacy permits us
to decide the case satisfied that the relevant issues have been
fully aired.
527
II
Finality is variously defined; like many legal terms, its
precise meaning depends on context. Typically, a federal judgment
becomes final for appellate review and claim preclusion purposes
when the district court disassociates itself from the case, leaving
nothing to be done at the court of first instance save execution of
the judgment. See,
e. g., Quackenbush v.
Allstate Ins.
Co., 517 U. S.
706, 712 (1996); Restatement (Second) of Judgments § 13,
Comment
b (1980). For other purposes, finality attaches at a
different stage. For example, for certain determinations under the
Speedy Trial Act of 1974, 18 U. S. C. § 3161
et seq., and
under a nowrepealed version of Federal Rule of Criminal Procedure
33, several lower courts have held that finality attends issuance
of the appellate court's mandate. See Brief for
Amicus
Curiae by Invitation of the Court 22-28 (hereinafter DeBruin
Brief) (citing cases). For the purpose of seeking review by this
Court, in contrast, "[t]he time to file a petition for a writ of
certiorari runs from the date of entry of the judgment or order
sought to be reviewed, and not from the issuance date of the
mandate (or its equivalent under local practice)." This Court's
Rule 13(3).
Here, the relevant context is postconviction relief, a context
in which finality has a long-recognized, clear meaning:
Finality attaches when this Court affirms a conviction on the
merits on direct review or denies a petition for a writ of
certiorari, or when the time for filing a certiorari petition
expires. See,
e. g., Caspari v.
Bohlen, 510 U. S. 383, 390
(1994); Griffith v.
Kentucky, 479 U. S. 314, 321, n. 6
(1987);
Barefoot v.
Estelle, 463 U. S. 880, 887
(1983);
United States v.
Johnson, 457 U. S. 537, 542, n. 8
(1982);
Linkletter v.
Walker, 381 U. S. 618, 622, n. 5
(1965). Because "we presume that Congress expects its statutes to
be read in conformity with this Court's precedents,"
United
States v.
Wells, 519 U. S. 482, 495
(1997), our unvarying understanding
528
of finality for collateral review purposes would ordinarily
determine the meaning of "becomes final" in § 2255.
Amicus urges a different determinant, relying on verbal
differences between § 2255 and a parallel statutory provision, 28
U. S. C. § 2244(d)(1), which governs petitions for federal habeas
corpus by state prisoners. See DeBruin Brief 8-20. Sections 2255
and 2244(d)(1), as now formulated, were reshaped by the
Antiterrorism and Effective Death Penalty Act of 1996. See §§ 101,
105, 110 Stat. 1217, 1220. Prior to that Act, no statute of
limitations governed requests for federal habeas corpus or § 2255
habeas-like relief. See
Vasquez v.
Hillery, 474 U. S. 254, 265
(1986);
United States v.
Nahodil, 36 F.3d
323, 328 (CA3 1994). Like § 2255, § 2244(d)(1) establishes a
one-year limitation period, running from the latest of four
specified dates. Three of the four time triggers under § 2244(d)(1)
closely track corresponding portions of § 2255. Compare §§
2244(d)(1)(B)-(D) with § 2255, ~~ 6(2)-(4). But where § 2255, ~
6(1), refers simply to "the date on which the judgment of
conviction becomes final," § 2244(d)(1)(A) speaks of "the date on
which the judgment became final by the conclusion of direct review
or the expiration of the time for seeking such review." 3
When "Congress includes particular language in one section of a
statute but omits it in another section of the same Act," we have
recognized, "it is generally presumed that Congress acts
intentionally and purposely in the disparate inclusion or
exclusion."
Russello v.
United States, 464 U. S.
3 The Courts of Appeals have uniformly interpreted "direct
review" in § 2244(d)(I)(A) to encompass review of a state
conviction by this Court. See
Derman v.
United
States, 298 F. 3d, at 40-41;
Williams v.
Artuz,
237 F. 3d 147, 151
(CA2 2001);
Kapral v.
United States, 166 F. 3d, at 575;
Hill v.
Braxton, 277 F.3d
701, 704 (CA42002);
Ott v.
Johnson, 192 F.3d
510, 513
(CA5 1999);
Bronaugh v.
Ohio,
235 F.3d
280, 283
(CA6 2000);
Anderson v.
Litscher,
281 F.3d
672,674-675
(CA7 2002);
Smith v.
Bowersox,
159 F.3d
345, 347-348
(CA8 1998);
Bowen v.
Roe,
188 F.3d
1157, 1159
(CA9 1999); Locke v.
Saffle, 237 F.3d
1269, 1273 (CAlO 2001);
Bond v.
Moore, 309 F.3d
770, 774
(CAll 2002).
529
16, 23 (1983) (quoting
United States v.
Wong Kim
Bo, 472 F.2d
720, 722 (CA5 1972)). Invoking the maxim recited in
Russello, amicus asserts that "becomes final" in § 2255, ~
6(1), cannot mean the same thing as "became final" in §
2244(d)(1)(A); reading the two as synonymous,
amicus
maintains, would render superfluous the words "by the conclusion of
direct review or the expiration of the time for seeking such
review" -words found only in the latter provision. DeBruin Brief
8-20. We can give effect to the discrete wording of the two
prescriptions,
amicus urges, if we adopt the following rule:
When a convicted defendant does not seek certiorari on direct
review, § 2255's limitation period starts to run on the date the
court of appeals issues its mandate.
Id., at 36.4
Amicus would have a stronger argument if § 2255, ~ 6(1),
explicitly incorporated the first of § 2244(d)(1)(A)'s finality
formulations but not the second, so that the § 2255 text read
"becomes final
by the conclusion of direct review." Had §
2255 explicitly provided for the first of the two finality triggers
set forth in § 2244(d)(1)(A), one might indeed question the
soundness of interpreting § 2255 implicitly to incorporate §
2244(d)(1)(A)'s second trigger as well. As written, however, § 2255
does not qualify "becomes final" at all. Using neither of the
disjunctive phrases that follow the words "became final" in §
2244(d)(1)(A), § 2255 simply leaves "becomes final" undefined.
Russello, we think it plain, hardly warrants the decision
amicus urges, one that would hold the § 2255 petitioner
to
4 Although recognizing that "the question is not presented in
this case," Tr. of Oral Arg. 27,
amicus suggests that
§2255's limitation period starts to run upon issuance of the court
of appeals' mandate even in cases in which the defendant does
petition for certiorari.
Id., at 27-28,36-38,4142. As
amicus also recognizes, however,
id., at 41, courts
of appeals "have uniformly concluded that, if a prisoner petitions
for certiorari, the contested conviction becomes final when the
Supreme Court either denies the writ or issues a decision on the
merits,"
United States v.
Hicks, 283 F. 3d 380, 387
(CADC 2002).
530
a tighter time constraint than the petitioner governed by §
2244(d)(1)(A).
Russello concerned the meaning of a provision
in the Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act (RICO),
18 U. S. C. § 1961
et seq., that directed forfeiture to the
United States of "any interest [a convicted defendant] has acquired
... in violation of [the Act]." § 1963(a)(1). The petitioner in
Russello urged a narrow construction of the unqualified
words "any interest ... acquired." Rejecting that argument, we
observed that a succeeding subsection, § 1963(a)(2), reached "any
interest in ... any enterprise" the defendant conducted in
violation of RICO's proscriptions. (Internal quotation marks
omitted.) At that point, we referred to the maxim invoked by
amicus. See
supra, at 528. The qualifying words "in
... any enterprise" narrowed § 1963(a)(2), but in no way affected §
1963(a)(1). The comparison of the two subsections, we said,
"fortified" the broad construction we approved for the unmodified
words "any interest ... acquired."
Russello, 464 U. S., at
22-23 (internal quotation marks omitted); see id., at 23 ("Had
Congress intended to restrict § 1963(a)(1) to an interest in an
enterprise, it presumably would have done so expressly as it did in
the immediately following subsection (a)(2).").
Far from supporting the Seventh Circuit's constricted reading of
§ 2255, ~ 6(1),
Russello's reasoning tends in Clay's favor.
An unqualified term-here "becomes final"-Rus
sello indicates,
calls for a reading surely no less broad than a pinpointed
one-here, § 2244(d)(1)(A)'s specification "became final by the
conclusion of direct review or the expiration of the time for
seeking such review."
Moreover, as Clay and the Government urge, see Brief for
Petitioner 22; Reply Brief for United States 7-8, one can readily
comprehend why Congress might have found it appropriate to spell
out the meaning of "final" in § 2244(d)(1)(A) but not in § 2255.
Section 2244(d)(1) governs petitions by state prisoners. In that
context, a bare reference to "became final" might have suggested
that finality assessments
531
should be made by reference to state-law rules that may differ
from the general federal rule and vary from State to State. Cf.
Artuz v.
Bennett, 531 U. S. 4, 8 (2000) (an
application for state postconviction relief is
"properly
filed" for purposes of 28 U. S. C. § 2244(d)(2) "when its delivery
and acceptance are in compliance with the applicable [state] laws
and rules governing filings"). The words "by the conclusion of
direct review or the expiration of the time for seeking such
review" make it clear that finality for the purpose of §
2244(d)(1)(A) is to be determined by reference to a uniform federal
rule. Section 2255, however, governs only petitions by federal
prisoners; within the federal system there is no comparable risk of
varying rules to guard against.
Amicus also submits that 28 U. S. C. § 2263 "reinforces"
the Seventh Circuit's understanding of § 2255. DeBruin Brief 20;
accord,
Torres, 211 F. 3d, at 840. Chapter 154 of Title 28
governs certain habeas petitions filed by deathsentenced state
prisoners. Section 2263(a) prescribes a 180-day limitation period
for such petitions running from "final State court affirmance of
the conviction and sentence on direct review or the expiration of
the time for seeking such review." That period is tolled, however,
"from the date that a petition for certiorari is filed in the
Supreme Court until the date of final disposition of the petition
if a State prisoner files the petition to secure review by the
Supreme Court of the affirmance of a capital sentence on direct
review by the court of last resort of the State or other final
State court decision on direct review." § 2263(b)(1).
We do not find in § 2263 cause to alter our reading of §
2255.
First,
amicus' reliance on § 2263 encounters essentially
the same problem as does his reliance on § 2244(d)(1)(A): Section
2255, ~ 6(1), refers to
neither of the two events that §
2263(a) identifies as possible starting points for the limitation
period-"affirmance of the conviction and sentence on direct review"
and "the expiration of the time for seeking such review." Thus,
reasoning by negative implication from § 2263
532
does not justify the conclusion that § 2255, ~ 6(1)'s limitation
period begins to run at one of those times rather than the other.
Cf.
supra, at 529-531. Second, § 2263(a) ties the applicable
limitation period to "affirmance of the conviction and sentence,"
while § 2255, ~ 6(1), ties the limitation period to the date when
"the judgment of conviction becomes final." See
Torres, 211
F. 3d, at 845 (Hamilton, J., dissenting). "The
Russello
presumption-that the presence of a phrase in one provision and its
absence in another reveals Congress' design-grows weaker with each
difference in the formulation of the provisions under inspection."
Columbus v.
Ours Garage &
Wrecker Service,
Inc., 536 U. S.
424, 435-436 (2002).
***
We hold that, for federal criminal defendants who do not file a
petition for certiorari with this Court on direct review, § 2255's
one-year limitation period starts to run when the time for seeking
such review expires. Under this rule, Clay's § 2255 petition was
timely filed. The judgment of the United States Court of Appeals
for the Seventh Circuit is therefore reversed, and the case is
remanded for further proceedings consistent with this opinion.
It is so ordered.
533
The next page is purposely numbered 801. The numbers between 532
and 801 were intentionally omitted, in order to make it possible to
publish the orders with permanent page numbers, thus making the
official citations available upon publication of the preliminary
prints of the United States Reports.
534
OCTOBER 7, 2002
itppeals lJis~issed
No. 01-1713. REPUBLICAN CAUCUS OF PENNSYLVANIA HOUSE OF
REPRESENTATIVES V. VIETH ET AL. Appeal from D. C. M. D. Pa.
dismissed for want of jurisdiction. Reported below: 188
No. 01-1817. JUBELIRER, LIEUTENANT GOVERNOR OF PENNSYLVANIA, ET
AL. V. VIETH ET AL.;
No. 01-1823. SCHWEIKER, GOVERNOR OF PENNSYLVANIA, ET AL. V.
VIETH ET AL.;
No. 01-1873. VIETH ET AL. V. JUBELIRER, LIEUTENANT GovERNOR OF
PENNSYLVANIA, ET AL.; and
No. 02-135. JUBELIRER, LIEUTENANT GOVERNOR OF PENNSYLVANIA, ET
AL. V. VIETH ET AL. Appeals from D. C. M. D. Pa. dismissed as moot.
Reported below: Nos. 01-1817 and 01-1823, 195 F. Supp. 2d 672; Nos.
01-1873 and 02-135, 188 F. Supp. 2d 532.
Certiorari Granted-Vacated and Re~anded
No. 01-1340. HOHN V. UNITED STATES. C. A. 8th Cir. Certiorari
granted, judgment vacated, and case remanded for further
consideration in light of the position asserted by the Solicitor
General in his brief for the United States filed June 12, 2002.
Reported below:
262 F.3d
811.
No. 01-1693. WILLINGHAM V. LOUGHNAN ET AL. C. A. 11th Cir.
Certiorari granted, judgment vacated, and case remanded for further
consideration in light of
Hope V.
Pelzer, 536 U. S. 730 (2002).
Reported below:
261 F.3d
1178.
No.01-1731. RAPIER V. UNITED STATES. C. A. 5th Cir. Certiorari
granted, judgment vacated, and case remanded for further
consideration in light of
itshcroft V.
Free Speech
Coalition, 535 U.
S. 234 (2002). Reported below: 31 Fed. Appx. 836.
Comments
Be the first to comment
Leave a Comment