OPINION OF THE COURT
JIMENEZ V. QUARTERMAN
555 U. S. ____ (2009)
SUPREME COURT OF THE UNITED STATES
NO. 07-6984
CARLOS JIMENEZ, PETITIONER
v. NATHANIEL
QUARTERMAN, DIRECTOR, TEXAS DEPART- MENT OF CRIMINAL JUSTICE,
CORREC- TIONAL INSTITUTIONS DIVISION
on writ of certiorari to the united states court of
appeals for the fifth circuit
[January 13, 2009]
Justice Thomas delivered the
opinion of the Court.
The Antiterrorism and Effective
Death Penalty Act of 1996 (AEDPA) establishes a 1-year time
limitation for a state prisoner to file a federal habeas corpus
petition. That year runs from the latest of four specified dates.
28 U. S. C. §2244(d)(1). This case involves the date provided
by §2244(d)(1)(A), which is “the date on which the judgment became
final by the conclusion of direct review or the expiration of the
time for seeking such review.” Petitioner contends that “the date
on which the judgment became final” can be postponed by a state
court’s decision during collateral review to grant a defendant the
right to file an out-of-time direct appeal. The District Court
disagreed, holding instead that the date could not be moved to
reflect the out-of-time appeal, and that petitioner’s federal
habeas petition was untimely for that reason. The United States
Court of Appeals for the Fifth Circuit denied a certificate of
appealability. See §2253(c). We now reverse the judgment of the
Court of Appeals and remand for further proceedings consistent with
this opinion.
I
After petitioner was sentenced
for burglary in 1995, his attorney filed an appellate brief with
the Texas Court of Appeals pursuant to
Anders v.
California, 386 U. S. 738 (1967), explaining that he was
unable to identify any nonfrivolous ground on which to base an
appeal.[
Footnote 1] He left a
copy of the brief and a letter (advising petitioner of his right to
file a
pro se brief as set forth in
Anders,
id., at 744) at the county jail where he believed
petitioner to be. Petitioner, however, had been transferred to a
state facility and did not receive the delivery. The Texas Court of
Appeals dismissed the appeal on September 11, 1996, and served
petitioner with notice of the dismissal at the county-jail address
that, again, was the wrong address.
Petitioner eventually learned
that his appeal had been dismissed. He filed an application in
state court for a writ of habeas corpus pursuant to Tex. Code Crim.
Proc. Ann., Art. 11.07 (Vernon 1977), arguing that he was denied
his right to a meaningful appeal when he was denied the opportunity
to file a
pro se brief. The Texas Court of Criminal
Appeals agreed and, on September 25, 2002, granted petitioner the
right to file an out-of-time appeal:
“[Petitioner] is entitled to an out-of-time appeal
in cause number CR–91–0528–B in the 119th Judicial District Court
of Tom Green County. [Petitioner] is ordered returned to that point
in time at which he may give written notice of appeal so that he
may then, with the aid of counsel, obtain a meaningful appeal. For
purposes of the Texas Rules of Appellate Procedure, all time limits
shall be calculated as if the sentence had been imposed on the date
that the mandate of this Court issues.”
Ex parte Jimenez,
No. 74,433
(per curiam), App. 26, 27.
Petitioner thereafter filed the
out-of-time appeal. His conviction was affirmed. The Texas Court of
Criminal Appeals denied discretionary review on October 8, 2003.
Time for seeking certiorari review of that decision with this Court
expired on January 6, 2004. On December 6, 2004, petitioner filed a
second application for a writ of habeas corpus in state court; it
was denied on June 29, 2005.
Petitioner then filed a federal petition for a
writ of habeas corpus on July 19, 2005. To establish the timeliness
of his petition, he relied on 28 U. S. C. §2244(d)(1)(A),
which provides “the date on which the judgment became final by the
conclusion of direct review or the expiration of the time for
seeking such review” as the trigger for AEDPA’s 1-year limitations
period. Petitioner argued that his judgment thus became final on
January 6, 2004,[
Footnote 2]
when time expired for seeking certiorari review of the decision in
his out-of-time appeal. Until that date, petitioner argued, direct
review of his state-court conviction was not complete.
With January 6, 2004, as the start date,
petitioner contended that his July 19, 2005, petition was timely
because the statute excludes from the 1-year limitations period
“[t]he time during which a properly filed application for State
post-conviction or other collateral review with respect to the
pertinent judgment or claim is pending.” §2244(d)(2). Petitioner
had a state habeas application pending from December 6, 2004,
through June 29, 2005, so less than one year of included
time—specifically, 355 days—passed between January 6, 2004, and
July 19, 2005.
The District Court disagreed and dismissed the
federal habeas petition as time barred. In the District Court’s
view, the proper start date for AEDPA’s 1-year limitations period
was October 11, 1996, when time for seeking discretionary review of
the decision in petitioner’s first direct appeal expired. The
District Court concluded that it could not take into account the
Texas court’s later decision reopening petitioner’s direct appeal
because Circuit precedent established that “ ‘AEDPA provides
for only a linear limitations period, one that starts and ends on
specific dates, with only the possibility that tolling will expand
the period in between.’ ” Order, Civ. Action No. 6:05–CV–05–C
(ND Tex., Oct. 23, 2006), App. 75, 90 (quoting
Salinas v.
Dretke, 354 F. 3d 425, 429 (CA5 2004)). Therefore,
the District Court reasoned, the limitations period began on
October 11, 1996, and ended on October 11, 1997, because petitioner
had not sought any state or federal collateral review by that
date.
The Court of Appeals denied petitioner’s
request for a certificate of appealability, finding that he had
“failed to demonstrate that reasonable jurists would debate the
correctness of the district court’s conclusion that the §2254
petition is time-barred.” Order, No. 06–11240, (May 25, 2007), App.
124, 125. We granted certiorari, 552 U. S. ___ (2008), and now
reverse and remand for further proceedings.[
Footnote 3]
II
As with any question of statutory
interpretation, our analysis begins with the plain language of the
statute.
Lamie v.
United States Trustee,
540 U. S. 526, 534
(2004). It is well established that, when the statutory language is
plain, we must enforce it according to its terms. See,
e.g.,
Dodd v.
United States,
545 U. S. 353, 359
(2005);
Lamie,
supra, at 534;
Hartford
Underwriters Ins. Co. v.
Union Planters Bank,
N. A.,
530
U. S. 1, 6 (2000);
Caminetti v.
United
States,
242 U.
S. 470, 485 (1917).
The parties agree that the
statutory provision that determines the timeliness of petitioner’s
habeas petition is 28 U. S. C. §2244(d)(1)(A). That subsection
defines the starting date for purposes of the 1-year AEDPA
limitations period as “the date on which the judgment became final
by the conclusion of direct review or the expiration of the time
for seeking such review.” The only disputed question before us is
whether the date on which direct review became “final” under the
statute is October 11, 1996, when petitioner’s conviction initially
became final, or January 6, 2004, when the out-of-time appeal
granted by the Texas Court of Criminal Appeals became final. We
agree with petitioner that, under the plain meaning of the
statutory text, the latter date controls.
Finality is a concept that has been “variously
defined; like many legal terms, its precise meaning depends on
context.”
Clay v.
United States,
537 U. S. 522, 527
(2003). But here, the finality of a state-court judgment is
expressly defined by statute as “the conclusion of direct review or
the expiration of the time for seeking such review.”
§2244(d)(1)(A).
With respect to postconviction relief for
federal prisoners, this Court has held that the conclusion of
direct review occurs when “this Court affirms a conviction on the
merits on direct review or denies a petition for a writ of
certiorari.”
Id., at 527, 528–532 (interpreting §2255,
¶6(1)). We have further held that if the federal prisoner chooses
not to seek direct review in this Court, then the conviction
becomes final when “the time for filing a certiorari petition
expires.”
Id., at 527. In construing the similar language
of §2244(d)(1)(A), we see no reason to depart from this settled
understanding, which comports with the most natural reading of the
statutory text. See
Lawrence v.
Florida,
549 U. S. 327, 332–335
(2007) (citing
Clay,
supra, at 528, n. 3).
As a result, direct review cannot conclude for purposes of
§2244(d)(1)(A) until the “availability of direct appeal to the
state courts,”
Caspari v.
Bohlen,
510 U. S. 383, 390
(1994), and to this Court,
Lawrence,
supra, at
332–333, has been exhausted. Until that time, the “process of
direct review” has not “com[e] to an end” and “a presumption of
finality and legality” cannot yet have “attache[d] to the
conviction and sentence,”
Barefoot v.
Estelle,
463 U. S. 880,
887 (1983).
Under the statutory definition, therefore,
once the Texas Court of Criminal Appeals reopened direct review of
petitioner’s conviction on September 25, 2002,[
Footnote 4] petitioner’s conviction was no longer
final for purposes of §2244(d)(1)(A). Rather, the order “granting
an out-of-time appeal restore[d] the pendency of the direct
appeal,”
Ex parte Torres, 943 S. W. 2d 469, 472
(Tex. Crim. App. 1997), and petitioner’s conviction was
again capable of modification through direct appeal to the state
courts and to this Court on certiorari review. Therefore, it was
not until January 6, 2004, when time for seeking certiorari review
in this Court expired, that petitioner’s conviction became “final”
through “the conclusion of direct review or the expiration of the
time for seeking such review” under §2244(d)(1)(A).
Respondent objects, observing that the Court
has previously acknowledged Congress’ intent “to advance the
finality of criminal convictions” with the “tight time line” of
§2244(d)(1)(A),
Mayle v.
Felix,
545 U. S. 644, 662
(2005), which “pinpoint[s]” a uniform federal date of finality that
does not “vary from State to State,”
Clay,
supra,
at 530, 531.
In respondent’s view, permitting a state
court to reopen direct review, and thus reset AEDPA’s 1-year
limitations period, undermines the policy of finality that Congress
established in §2244(d)(1). But it is the plain language of
§2244(d)(1) that pinpoints the uniform date of finality set by
Congress. And that language points to the conclusion of direct
appellate proceedings in state court. The statute thus carries out
“AEDPA’s goal of promoting ‘comity, finality, and federalism’ by
giving state courts ‘the first opportunity to review [the] claim,’
and to ‘correct’ any ‘constitutional violation in the first
instance.’ ” Carey v. Saffold, 536 U. S. 214, 220
(2002) (quoting Williams v. Taylor, 529 U. S. 420, 436
(2000); O’Sullivan v. Boerckel, 526 U. S. 838, 844–845
(1999); citation omitted). The statute requires a federal court,
presented with an individual’s first petition for habeas relief, to
make use of the date on which the entirety of the state direct
appellate review process was completed. Here, that date was January
6, 2004.
* * *
Our decision today is
a narrow one. We hold that, where a state court grants a criminal
defendant the right to file an out-of-time direct appeal during
state collateral review, but before the defendant has first sought
federal habeas relief, his judgment is not yet “final” for purposes
of §2244(d)(1)(A). In such a case, “the date on which the judgment
became final by the conclusion of direct review or the expiration
of the time for seeking such review” must reflect the conclusion of
the out-of-time direct appeal, or the expiration of the time for
seeking review of that appeal. Because the Court of Appeals denied
a certificate of appealability based on a contrary reading of the
statute, we reverse the judgment and remand the case for further
proceedings consistent with this opinion.
It is so ordered.
Footnote 1
Petitioner was indicted in August
1991 for felony burglary of a habitation, in violation of Tex.
Penal Code Ann. §30.02 (Vernon 1989), enhanced by a prior felony
conviction for aggravated assault with a deadly weapon under Tex.
Penal Code Ann. §12.42(c) (Vernon 1974). He entered a plea
agreement in which he agreed to plead guilty to the burglary and
true to the enhancement in exchange for an order of deferred
adjudication. In November 1991, the trial court deferred
adjudication of the burglary conviction and ordered that petitioner
serve five years of deferred-adjudication probation. In March 1995,
the State moved to revoke petitioner’s probation based on four
alleged violations of the conditions of his probation. At a
November 1995 hearing, petitioner admitted to two of the
violations. The court then heard testimony with respect to the
other two violations and found that petitioner had committed those
violations as well. The court revoked petitioner’s
deferred-adjudication probation, adjudicated him guilty of the
enhanced burglary, and sentenced him to a 43-year term of
imprisonment.
Footnote 2
In the District Court, petitioner
contended that this date was January 8, 2004, but petitioner’s time
for seeking certiorari review actually expired two days
earlier.
Footnote 3
We do not decide whether
petitioner is entitled to a certificate of appealability on remand
because we are presented solely with the Court of Appeals’ decision
on the timeliness of the petition under 28 U. S. C. §2244(d).
“When the district court denies a habeas petition on procedural
grounds without reaching the prisoner’s underlying constitutional
claim,” as here, a certificate of appealability should issue only
when the prisoner shows both “that jurists of reason would find it
debatable whether the petition states a valid claim of the denial
of a constitutional right and that jurists of reason would
find it debatable whether the district court was correct in its
procedural ruling.” Slack v. McDaniel, 529 U. S. 473, 484
(2000) (emphasis added). We make no judgment regarding the merits
of petitioner’s federal constitutional claims.
Footnote 4
We do not here decide whether
petitioner could have sought timely federal habeas relief between
October 11, 1997, when the 1-year limitations period initially
expired, and September 25, 2002, when the state court ordered that
his direct review be reopened. Were such a petition timely, though,
it would not be through application of §2244(d)(1)(A) because we
have previously held that the possibility that a state court may
reopen direct review “does not render convictions and sentences
that are no longer subject to direct review nonfinal,”
Beard v. Banks, 542 U. S. 406, 412
(2004). We do not depart from that rule here; we merely hold that,
where a state court has in fact reopened direct review, the
conviction is rendered nonfinal for purposes of §2244(d)(1)(A)
during the pendency of the reopened appeal.
Comments
Be the first to comment
Leave a Comment