OPINION OF THE COURT
DAY V. MCDONOUGH
547 U. S. ____ (2006)
SUPREME COURT OF THE UNITED STATES
NO. 04-1324
PATRICK DAY, PETITIONER
v. JAMES R.
McDONOUGH, INTERIM SECRETARY, FLORIDA DEPARTMENT OF CORRECTIONS
on writ of certiorari to the united states court of
appeals for the eleventh circuit
[April 25, 2006]
Justice Ginsburg delivered the
opinion of the Court.
This case concerns the authority
of a U. S. District Court, on its own initiative, to dismiss as
untimely a state prisoner’s petition for a writ of habeas corpus.
The Antiterrorism and Effective Death Penalty Act of 1996 (AEDPA),
110 Stat. 1214, sets a one-year limitation period for filing such
petitions, running from “the date on which the judgment became
final by the conclusion of direct review or the expiration of the
time for seeking such review.” 28 U. S. C. §2244(d)(1)(A). The
one-year clock is stopped, however, during the time the
petitioner’s “properly filed” application for state postconviction
relief “is pending.” §2244(d)(2). Under Eleventh Circuit precedent,
that tolling period does not include the 90 days in which a
petitioner might have sought certiorari review in this Court
challenging state-court denial of postconviction relief.
Coates v.
Byrd, 211 F. 3d 1225, 1227
(2000).
In the case before us, the State’s answer to
the federal habeas petition “agree[d] the petition [was] timely”
because it was “filed after 352 days of untolled time.” App. 24.
Inspecting the pleadings and attachments, a Federal Magistrate
Judge determined that the State had miscalculated the tolling time.
Under Circuit precedent, the untolled time was 388 days, rendering
the petition untimely by some three weeks. After affording the
petitioner an opportunity to show cause why the petition should not
be dismissed for failure to meet the statutory deadline, and
finding petitioner’s responses inadequate, the Magistrate Judge
recommended dismissal of the petition. The District Court adopted
the Magistrate Judge’s recommendation, and the Court of Appeals
affirmed, concluding that “[a] concession of timeliness by the
state that is patently erroneous does not compromise the authority
of a district court
sU. S.onte to dismiss a habeas
petition as untimely, under AEDPA.”
Day v.
Crosby, 391 F. 3d 1192, 1195 (CA11 2004).
The question presented is whether a federal
court lacks authority, on its own initiative, to dismiss a habeas
petition as untimely, once the State has answered the petition
without contesting its timeliness. Ordinarily in civil litigation,
a statutory time limitation is forfeited if not raised in a
defendant’s answer or in an amendment thereto. Fed. Rules Civ.
Proc. 8(c), 12(b), and 15(a). And we would count it an abuse of
discretion to override a State’s deliberate waiver of a limitations
defense. In this case, however, the federal court confronted no
intelligent waiver on the State’s part, only an evident
miscalculation of the elapsed time under a statute designed to
impose a tight time constraint on federal habeas
petitioners.[
Footnote 1] In the
circumstances here presented, we hold, the federal court had
discretion to correct the State’s error and, accordingly, to
dismiss the petition as untimely under AEDPA’s one-year
limitation.
I
Petitioner Patrick A. Day was
convicted of second-degree murder and sentenced to 55 years in
prison by a Florida trial court. Day unsuccessfully appealed the
sentence, which was affirmed on December 21, 1999. Day did not seek
this Court’s review of the final state-court decision; his time to
do so expired on March 20, 2000.
Three hundred and fifty-three
(353) days later, Day unsuccessfully sought state postconviction
relief. The Florida trial court’s judgment denying relief was
affirmed on appeal, and the appellate court issued its mandate on
December 3, 2002. See
Nyland v.
Moore, 216
F. 3d 1264, 1267 (CA11 2000) (under Florida law, appellate
order “is pending” until the mandate issues). Thirty-six (36) days
thereafter, on January 8, 2003, Day petitioned for federal habeas
relief asserting several claims of ineffective assistance of trial
counsel. A Magistrate Judge, finding the petition “in proper form,”
App. 21, ordered the State to file an answer,
id., at
21–22. In its responsive pleading, the State failed to raise
AEDPA’s one-year limitation as a defense. See
supra, at 2.
Overlooking controlling Eleventh Circuit precedent, see
Coates, 211 F. 3d, at 1227, the State calculated that
the petition had been “filed after 352 days of untolled time,” and
was therefore “timely.” App. 24. The State’s answer and
attachments, however, revealed that, had the State followed the
Eleventh Circuit’s instruction on computation of elapsed time, the
timeliness concession would not have been made: Under the Circuit’s
precedent, more than one year, specifically, 388 days of untolled
time, had passed between the finality of Day’s state-court
conviction and the filing of his federal habeas petition.[
Footnote 2]
A newly assigned Magistrate Judge noticed the
State’s computation error and ordered Day to show cause why his
federal habeas petition should not be dismissed as untimely.
Id., at 26–30. Determining that Day’s responses did not
overcome the time bar, the Magistrate Judge recommended dismissal
of the petition, App. to Pet. for Cert. 8a–15a, and the District
Court adopted that recommendation,
id., at 7a.
The Eleventh Circuit granted Day a certificate
of appealability on the question “[w]hether the district court
erred in addressing the timeliness of [Day’s] habeas corpus
petition … after the [State] had conceded that [the] petition was
timely.” App. 37. In a decision rendered two years earlier,
Jackson v.
Secretary for Dept. of Corrections,
292 F. 3d 1347 (2002), the Eleventh Circuit had ruled that,
“even though the statute of limitations is an affirmative defense,
the district court may review
sU. S.onte the timeliness of
[a federal habeas] petition.”
Id., at 1349. Adhering to
Jackson, and satisfied that the State’s concession of
timeliness “was patently erroneous,” the Eleventh Circuit affirmed
the dismissal of Day’s petition. 391 F. 3d, at
1192–1195.[
Footnote 3]
We granted certiorari
sub nom.
Day v.
Crosby, 545 U. S. __ (2005), in view of
the division among the Circuits on the question whether a district
court may dismiss a federal habeas petition as untimely under
AEDPA, despite the State’s failure to raise the one-year limitation
in its answer to the petition or its erroneous concession of the
timeliness issue. Compare,
e.g., Long v.
Wilson,
393 F. 3d 390, 401–404 (CA3 2004), and 391 F. 3d, at
1194–1195 (case below), with
Scott v.
Collins,
286 F. 3d 923, 930–931 (CA6 2002), and
Nardi v.
Stewart, 354 F. 3d 1134, 1141–1142 (CA9 2004).
II
A statute of limitations defense,
the State acknowledges, is not “jurisdictional,” hence courts are
under no
obligation to raise the time bar
sU.
S.onte. See,
e.g.,
Acosta v.
Artuz,
221 F. 3d 117, 122 (CA2 2000);
Hill v.
Braxton, 277 F. 3d 701, 705 (CA4 2002);
Davis v.
Johnson, 158 F. 3d 806, 810 (CA5 1998); cf.
Kontrick v.
Ryan,
540 U. S. 443, 458
(2004) (defendant forfeited untimeliness argument “by failing to
raise the issue until after [the] complaint was adjudicated on the
merits”). In this respect, the limitations defense resembles other
threshold barriers—exhaustion of state remedies, procedural
default, nonretroactivity—courts have typed “nonjurisdictional,”
although recognizing that those defenses “implicat[e] values beyond
the concerns of the parties.”
Acosta, 221 F. 3d, at
123 (“The AEDPA statute of limitation promotes judicial efficiency
and conservation of judicial resources, safeguards the accuracy of
state court judgments by requiring resolution of constitutional
questions while the record is fresh, and lends finality to state
court judgments within a reasonable time.”).
On the exhaustion of state
remedies doctrine, requiring state prisoners, before invoking
federal habeas jurisdiction, to pursue remedies available in state
court,
Granberry v.
Greer, 481 U. S. 129 (1987), is
the pathmarking case. We held in
Granberry that federal
appellate courts have discretion to consider the issue of
exhaustion despite the State’s failure to interpose the defense at
the district-court level.
Id., at 133.[
Footnote 4] Later, in
Caspari v.
Bohlen,
510
U. S. 383, 389 (1994), we similarly held that “a federal court
may, but need not, decline to apply [the nonretroactivity rule
announced in
Teague v.
Lane,
489 U. S. 288, 310
(1989),] if the State does not argue it.” See also
Schiro
v.
Farley,
510 U. S. 222, 229
(1994) (declining to address nonretroactivity defense that State
raised only in Supreme Court merits brief, “[a]lthough we
undoubtedly have the discretion to reach” the argument).
While the issue remains open in this Court,
see
Trest v.
Cain,
522 U. S. 87, 90
(1997),[
Footnote 5] the Courts
of Appeals have unanimously held that, in appropriate
circumstances, courts, on their own initiative, may raise a
petitioner’s procedural default,
i.e., a petitioner’s
failure properly to present an alleged constitutional error in
state court, and the consequent adequacy and independence of
state-law grounds for the state-court judgment. See
Brewer
v.
Marshall, 119 F. 3d 993, 999 (CA1 1997);
Rosario v.
United States, 164 F. 3d 729, 732
(CA2 1998);
Sweger v.
Chesney, 294 F. 3d 506, 520
(CA3 2002);
Yeatts v.
Angelone, 166 F. 3d
255, 261 (CA4 1999);
Magouirk v.
Phillips, 144 F.
3d 348, 358 (CA5 1998);
Sowell v.
Bradshaw, 372
F. 3d 821, 830 (CA6 2004);
Kurzawa v.
Jordan, 146
F. 3d 435, 440 (CA7 1998);
King v.
Kemna,
266 F. 3d 816, 822 (CA8 2001) (en banc);
Vang v.
Nevada, 329 F. 3d 1069, 1073 (CA9 2003);
United
States v.
Wiseman, 297 F. 3d 975, 979 (CA10
2002);
Moon v.
Head, 285 F. 3d 1301, 1315,
n. 17 (CA11 2002).
Petitioner Day relies heavily on Rule 4 of the
Rules Governing Section 2254 Cases in the United States District
Courts (Habeas Rules),
i.e., the procedural Rules
governing federal habeas petitions from state prisoners, in urging
that AEDPA’s limitation may be raised by a federal court
sU.
S.onte only at the preanswer, initial screening stage. Habeas
Rule 4 provides that district courts “must promptly examine” state
prisoner habeas petitions and must dismiss the petition “[i]f it
plainly appears … that the petitioner is not entitled to relief.”
Once an answer has been ordered and filed, Day maintains, the court
loses authority to rule the petition untimely
sU.
S.onte.[
Footnote 6] At
that point, according to Day, the Federal Rules of Civil Procedure
hold sway. See Habeas Rule 11 (“The Federal Rules of Civil
Procedure, to the extent that they are not inconsistent with any
statutory provisions or these rules, may be applied to a proceeding
under these rules.”).[
Footnote
7] Under the Civil Procedure Rules, a defendant forfeits a
statute of limitations defense, see Fed. Rule Civ. Proc. 8(c), not
asserted in its answer, see Rule 12(b), or an amendment thereto,
see Rule 15(a).
The State, on the other hand, points out that
the statute of limitations is akin to other affirmative defenses to
habeas petitions, notably exhaustion of state remedies, procedural
default, and nonretroactivity. Indeed, the statute of limitations
is explicitly aligned with those other defenses under the current
version of Habeas Rule 5(b), which provides that the State’s answer
to a habeas petition “must state whether any claim in the petition
is barred by a failure to exhaust state remedies, a procedural bar,
non-retroactivity, or a statute of limitations.” The considerations
of comity, finality, and the expeditious handling of habeas
proceedings that motivated AEDPA,[
Footnote 8] the State maintains, counsel against an
excessively rigid or formal approach to the affirmative defenses
now listed in Habeas Rule 5. Citing
Granberry, 481 U. S.,
at 131–134, as the instructive case, the State urges express
recognition of an “intermediate approach.” Brief for Respondent 14
(internal quotation marks omitted); see also
id., at 25.
In lieu of an inflexible rule requiring dismissal whenever AEDPA’s
one-year clock has run, or, at the opposite extreme, a rule
treating the State’s failure initially to plead the one-year bar as
an absolute waiver, the State reads the statutes, Rules, and
decisions in point to permit the “exercise [of] discretion in each
case to decide whether the administration of justice is better
served by dismissing the case on statute of limitations grounds or
by reaching the merits of the petition.”
Id., at 14.
Employing that “intermediate approach” in this particular case, the
State argues, the petition should not be deemed timely simply
because a government attorney calculated the days in between
petitions incorrectly.
We agree, noting particularly that the
Magistrate Judge, instead of acting
sU. S.onte, might have
informed the State of its obvious computation error and entertained
an amendment to the State’s answer. See Fed. Rule Civ. Proc. 15(a)
(leave to amend “shall be freely given when justice so requires”);
see also 28 U. S. C. §2243 (State’s response to habeas
petition may be amended by leave of court); cf.
Long, 393
F. 3d, at 402–404 (District Court raised the statute of
limitations
sU. S.onte, the State agreed with that
disposition, and the Court of Appeals treated that agreement as a
constructive amendment to the State’s answer). Recognizing that an
amendment to the State’s answer might have obviated this
controversy,[
Footnote 9] we see
no dispositive difference between that route, and the one taken
here. See Brief for Respondent 24 (“Here, the State did not respond
to the show cause order because its concession of timeliness was
based on an erroneous calculation and it agreed the petition should
be dismissed as untimely.”); cf.
Slack v.
McDaniel, 529 U. S. 473, 487
(2000) (admonishing against interpretation of procedural
prescriptions in federal habeas cases to “trap the unwary
pro
se prisoner” (quoting
Rose v.
Lundy,
455 U. S. 509,
520 (1982))).
In sum, we hold that district courts are
permitted, but not obliged, to consider,
sU. S.onte, the
timeliness of a state prisoner’s habeas petition. We so hold,
noting that it would make scant sense to distinguish in this regard
AEDPA’s time bar from other threshold constraints on federal habeas
petitioners. See
supra, at 6–7; Habeas Rule 5(b) (placing
“a statute of limitations” defense on a par with “failure to
exhaust state remedies, a procedural bar, [and]
non-retroactivity”);
Long, 393 F. 3d, at 404
(“AEDPA’s statute of limitations advances the same concerns as
those advanced by the doctrines of exhaustion and procedural
default, and must be treated the same.”). We stress that a district
court is not required to double-check the State’s math. If, as this
Court has held, “[d]istrict judges have no obligation to act as
counsel or paralegal to
pro se litigants,”
Pliler
v.
Ford, 542 U. S. 225, 231 (2004),[
Footnote 10] then, by the same
token, they surely have no obligation to assist attorneys
representing the State. Nevertheless, if a judge does detect a
clear computation error, no Rule, statute, or constitutional
provision commands the judge to suppress that knowledge. Cf. Fed.
Rule Civ. Proc. 60(a) (clerical errors in the record “arising from
oversight or omission may be corrected by the court at any time of
its own initiative or on the motion of any party”).
Of course, before acting on its own
initiative, a court must accord the parties fair notice and an
opportunity to present their positions. See,
e.g.,
Acosta, 221 F. 3d, at 124–125;
McMillan v.
Jarvis, 332 F. 3d 244, 250 (CA4 2003). Further, the
court must assure itself that the petitioner is not significantly
prejudiced by the delayed focus on the limitation issue, and
“determine whether the interests of justice would be better served”
by addressing the merits or by dismissing the petition as time
barred. See
Granberry, 481 U. S., at 136.[
Footnote 11] Here, the Magistrate Judge
gave Day due notice and a fair opportunity to show why the
limitation period should not yield dismissal of the petition. The
notice issued some nine months after the State answered the
petition. No court proceedings or action occurred in the interim,
and nothing in the record suggests that the State “strategically”
withheld the defense or chose to relinquish it. From all that
appears in the record, there was merely an inadvertent error, a
miscalculation that was plain under Circuit precedent, and no abuse
of discretion in following this Court’s lead in
Granberry
and
Caspari, described
supra, at 6–7.
* * *
For the reasons stated, the
judgment of the Court of Appeals is
Affirmed.
Footnote 1
Until AEDPA took effect in 1996, no statute
of limitations applied to habeas petitions. See
Mayle v.
Felix, 545 U. S. ___, ___ (2005) (slip op., at 7). Courts
invoked the doctrine of “prejudicial delay” to screen out
unreasonably late filings. See generally 2 R. Hertz & J.
Liebman, Federal Habeas Corpus Practice and Procedure §24 (4th ed.
2001). In AEDPA, Congress prescribed a uniform rule: “A 1-year
period of limitation shall apply to an application for a writ of
habeas corpus by a person in custody pursuant to the judgment of a
State court.” 28 U. S. C. §2244(d)(1).
Footnote 2
Day urges this Court to find his petition
timely. He asserts that the Eleventh Circuit misinterpreted
§2244(d)(2) in holding that AEDPA’s time limitation was not tolled
during the 90-day period he could have petitioned this Court to
review the denial of his motion for state postconviction relief.
See Brief for Petitioner 45–50. This question was not “set out in
the petition [for certiorari], or fairly included therein,” and we
therefore do not consider it here. This Court’s Rule 14.1(a). We
note, however, that the Court recently granted certiorari in
Lawrence v.
Florida, No. 05–8820 (cert. granted,
Mar. 27, 2006), which presents the question whether AEDPA’s time
limitation is tolled during the pendency of a petition for
certiorari from a judgment denying state postconviction relief. The
instant opinion, we emphasize, addresses only the authority of the
District Court to raise AEDPA’s time bar, not the correctness of
its decision that the limitation period had run.
Footnote 3
Day reads the Eleventh Circuit’s opinion in
this case as rendering mandatory a district court’s
sU.
S.onte application of AEDPA’s one-year limitation, even when
the respondent elects to waive the limitation and oppose the
petition solely on the merits. See Tr. of Oral Arg. 6–8. He points
to a sentence in the Eleventh Circuit’s brief
per curiam
opinion stating: “A federal court that sits in collateral review of
a criminal judgment of a state court has an obligation to enforce
the federal statute of limitations.” 391 F. 3d, at 1194. We
read the Eleventh Circuit’s summary disposition in line with that
court’s description of its controlling precedent: “We … ruled that,
‘even though the statute of limitations is an affirmative defense,
the district court
may review
sU. S.onte the
timeliness of [a federal habeas] petition.’ ”
Ibid.
(referring to
Jackson v.
Secretary for Dept. of
Corrections, 292 F. 3d, at 1349 (emphasis added)); see
also 391 F. 3d, at 1195 (State’s “patently erroneous”
concession of timeliness “does not compromise
the
authority of a district court
sU. S.onte to dismiss a
habeas petition as untimely” under AEDPA’s one-year limitation
(emphasis added)).
Footnote 4
In AEDPA, enacted nearly a decade after
Granberry, Congress expressly provided that “[a] State
shall not be deemed to have waived the exhaustion requirement or be
estopped from reliance upon the requirement unless the State,
through counsel, expressly waives the requirement.” 28 U.
S. C. §2254(b)(3).
Footnote 5
Trest held that a Court of Appeals
was not obliged to raise procedural default on its own initiative,
but declined to decide whether courts have discretion to do so. 522
U. S., at 89.
Footnote 6
Were we to accept Day’s position, courts
would never (or, at least, hardly ever) be positioned to raise
AEDPA’s time bar
sU. S.onte. As this Court recognized in
Pliler v.
Ford, 542 U. S. 225, 232 (2004), information
essential to the time calculation is often absent—as it was in this
case—until the State has filed, along with its answer, copies of
documents from the state-court proceedings.
Footnote 7
The Habeas Rules were amended after the
proceedings below. We cite the current version because both parties
agree that the amendments to Rules 4 and 11, effective December 1,
2004, wrought no relevant substantive change.
Footnote 8
See
Rhines v.
Weber,
544 U. S. 269,
276 (2005) (AEDPA’s time bar “quite plainly serves the
well-recognized interest in the finality of state court judgments”;
it “reduces the potential for delay on the road to finality[.]”
(quoting
Duncan v.
Walker, 533 U. S. 167, 179
(2001))).
Footnote 9
The Court is unanimous on this point. See
post, at 5, n. 2 (Scalia, J., dissenting).
Footnote 10
The procedural hindrance in
Pliler
was the petitioner’s failure to exhaust state remedies. The Court
in that case declined to rule on the propriety of the
stay-and-abeyance procedure that would enable a habeas petitioner
to remain in federal court while exhausting unexhausted claims in
state court. 542 U. S., at 231. In a later decision,
Rhines, 544 U. S., at 278–279, this Court held that a
district court has discretion to stay a mixed petition
(
i.e., one that includes both exhausted and unexhausted
claims) to allow a habeas petitioner to present his unexhausted
claims to the state court in the first instance, then return to
federal court for review of his perfected petition.
Footnote 11
A district court’s discretion is confined
within these limits. As earlier noted, should a State intelligently
choose to waive a statute of limitations defense, a district court
would not be at liberty to disregard that choice. See
supra, at 2. But see
post, at 7 (Scalia, J.,
dissenting).
Comments
Be the first to comment
Leave a Comment